+90 535 297 51 48

Sosyal Medyada Biz}

Google News Kayıtlı Haber Tanıtım Kampanyası
SEO Firması olarak Sosyal medya mavi tık, Marka ve ürün tanıtımı için 1000 den fazla Google news ve dmoz kayıtlı Yüksel hitli Türkiye'nin En büyük Kaliteli haber sitelerinden tanıtım yazısı ve tanıtım paketleri fırsatını kaçırmayın, Tanıtım yazısı'nı paket olarak alıcaksanız lütfen bizim ile iletişime geçin..Çok kısa süreli kampanya için. Aşağıdaki TÜMÜNÜ GÖR bağlantıyı tıklayın.
TÜMÜNÜ GÖR

Trustrank Nedir ve Ölçümü Nasıl Yapılmaktadır ?

Trustrank Nedir ve Ölçümü Nasıl Yapılmaktadır ?

İnternet üzerindeki sitelerin sayısı hergün biraz daha artmaktadır. Fakat arama motorları bu artık karşısında kimin iyi kimin kötü olduğunu bilmek için kalitendirmektedir. Bu Yönltemlerden biriside Trustrank’tir.

 

İnternet sitesindeki artış karşısında büyük arama motorları arama kalitelerini artırabilmek için bir çok çeşit botlar ve bunu yöneten algoritmalar yapmışlardır. Stanford Üniversitesi ve Yahoo iş birliği yaparak geliştirdikleri Trustrank sistemine daha sonradan Google’da dahil olmuş ve internet sitelerinin kalitelerini belirlemede bu yöntemi kullanmaktadırlar.

 

Google Pagarank sistemini kullanırken bunun algoritmasını biraz da olsa çözenler nede olsa bunları yapanlar, geliştirenlerde insan. Bu açıklardan daha doğrusu zayıflıklardan faydalanarak spamlar ve değişik sistemlerle PR Değerini artırmaktadırlar.

 

Bu yapılanlar karşısında Google’da siteleri derecelendirirken Trustrank’i kullanmaya başlamıştır. Siteler Trustrank değeri alırken bir çok yönden taranırlar. Hiç önemsemediğimiz konular botlar için önemli olabilmektedirler.

 

Trustrank’ı diğer değerlendirme algoritmalarından ayıran özellik aslında daha çok özelliği taraması ve henüz daha tam olarak çözülemesidir. Bu özellikler şuan Pagerank’in önüne geçmesine neden olmuştur. Google Pagerank e güveni kalmayan birçok webmaster site alış verişi veya reklam verme sırasında bu değeri sormaktadır.

“seomastering” adresinden internet sayfanızın Trustrank değerini görebilirsiniz. Değer yükseldikçe sitenizin önemide artmaktadır.

 

Websitemizin ana sayfası ile alt sayfalarının Trustrank değeri eşit olmaya bilir. Bazı sitelerde kimi alt sayfalar ana sayfadan çok daha kaliteli olduğuna dair değer almaktadırlar tabi bunun he zaman fayası yoktur. Bazen arama sonuçlarından saçma sapan sonuçlarda sitemiz çıkabilir. Ör: Sitemizin alt sayfalarndan birin 2 üyemiz geyik yapıyor ve yemek konusunda yazışıyorlar fakat bu yazılarda sitemizde olduğundan botlara takılmaktadır ve sayfamızın kalite değerli yüksek ise biri arama motoruna “tere yağlı iskender” yazdığında bizim sitemiz de aramalarda üst sırakarda çıkabilmektedir.

 

Peki Trustrank değerini nasıl atırırım?

 

Trustrank değerinin artış algoritması aslında ilginç olsada Google’ın botlarından daha karmaşık gibi görünmektedir. Pagerank sisteminin suistimal edilmesinin ardından webmasterler  Trustrank değerine yoğunlaşmışlardır.

 

Web sitemizin kalitesini artırmak, arama motorlarında üst sıralara cıkma ve tabi ki aynı paralelde maddi değerini yükseltmek için Trustrank değeride yükselmeli. Bunun nasıl yapıldığı tam olarak bilinmesede tecrübelerle kazanılan bazı yönltemler vardır.

 

Bunlardan bir kaçtanesini sıralarsak;

Sitenize gelen ziyaretçiler sürekli geliyorsa yani ziyaretçi sadakati varsa o siteler diğer sitelerden daha ön plana çıkmaktadır. Eğer bir gelen bir daha gelmiyor ise demekki sitenizde ziyaretçileri iten bir içerik vardır.

 

Hiç önemsemediğimiz ama aslında çok önemli olan Domain adımızın kaç yıllığına alındığıdır. Spam veya diğer zararlı siteler sürekli adres değiştirdiğinden Domain isimleri en fazla bir yıllığına kiralarnır ama bunu 3-5-10 yıl diye arttıkça siteniz daha fazla değerlenir.

 

Sitenizin güncelliği her zaman önemlidir çünkü sitemiz güncel değilse ziyaretçilerimiz çok fazla olsa bile zamanla sıkılacak ve sayfamıza ziyaretleri azalacaktır.

 

İnternet sayfamızı tasarlarken CSS gibi sistemlere önem göstermeli ve standartlara uygun yapmalıyız fazladan harcanan her komut veya tasarım bozukluğu sitemizin kalitesini düşürecektir. Bunun için sistemlerinizi tarayan ve hataları bulan internet siteleri mevcuttur bunlarda sitenizi taratabilirsiniz.

 

Bir başka önemli olguda hep bahsedilen gibi özgün içeriktir. Pagerank olsun, dmoz a kayıt olsun veya Trustrank olsun bütün sistemlerde her zaman en önemli konu özgün içeriktir. Alıntı yapmayalım en fazla bir yazıyı okuyalım ve oradan kendi yorumumuzla yazalım. Buda alıntı sayılır ama hiç yoktan yarı özgündür.

 

İçeriklerimizi eklerken kullandığımız dile dikkat etmeliyiz. Türkçe bir siteye reklam kapmak amaçlı ingilizce içerik eklersek bunu tarayıcı botlar anlayacaktır ve bizi sahtekar yerine koyacaklardır. Tabi birde İngilizce, Türkçe veya başka bir dilde hangisinde yazı yazıyorsak yazalım imla kurallarına dikkat etmeliyiz.

 

Trustrank’te Pagerank gibi Backlink işlemine önem verir ne kadar kaliteli Backlink  alırsak o kadar değerimiz artar.

Bir önceki yazımız olan Katalog Web Tasarım başlıklı makalemizde web tasarım, katalog tasarım ve tanıtım filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

08 Aralık 2016
1.568 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Omer dedi ki:

    Son gelen güncellemeler ile Pr değerinin önemini yitirmesi, Dmoz gibi büyük bir dizin sitesinin kapatılması, bir çok site editörlerini olumsuz etkilemiştir. Güncel algoritmaları keşfetmek ise bizi, diğer site sahiplerinden bir adım önde tutacaktır. Konuda değinilmiş fakat özgün yazıların sitenizi Google gözünde kaliteli sayılacağını hatırlatmakta fayda var. Trustrank hakkında kaliteli bilgilere yer verilerek kaliteli bir makale olmuş.

  2. Caner dedi ki:

    Daha önceleri sadece pagerank ve alexa üzerinden sitelerin değerlendirmesi yapılırdı. Ancak pagerank sisteminin önce etkisini yavaş yavaş kaybetmesi daha sonra da tamamen kaldırılması bir çok kişinin işine olumsuz şekilde yansımıştı. Web sitelerinin değerlerini gösteren bir diğer faktör Trustrank’ı tanıdık.. Artık web siteleri için bu sistem çok önemli hale geldi. Bir çok kişi kendi sitesinin Trustrank değerini artırmak için uğraş veriyor. Paylaştığınız yazı da fazla bilgisi olmayan kullanıcılar için oldukça açıklayıcı olmuş, teşekkürler.

BİR YORUM YAZIN

Open chat
1
Merhaba
Powered by