+90 535 297 51 48

Sosyal Medyada Biz}

Google News Kayıtlı Haber Tanıtım Kampanyası
SEO Firması olarak Sosyal medya mavi tık, Marka ve ürün tanıtımı için 1000 den fazla Google news ve dmoz kayıtlı Yüksel hitli Türkiye'nin En büyük Kaliteli haber sitelerinden tanıtım yazısı ve tanıtım paketleri fırsatını kaçırmayın, Tanıtım yazısı'nı paket olarak alıcaksanız lütfen bizim ile iletişime geçin..Çok kısa süreli kampanya için. Aşağıdaki TÜMÜNÜ GÖR bağlantıyı tıklayın.
TÜMÜNÜ GÖR

İnternet Sitesi Virüsü iFrame nedir?

İnternet Sitesi Virüsü iFrame nedir?

İnternet sitelerinin en büyük belası iframe virüsleridir. Bu virüsler görülemeye bilir internete giren kişiler iç kodları görmediği için siteden bilgisayarlarına dosyalar inebilir. Bunları nasıl anlarız?

Gelişen ve sürekli yayılan internet sitelerinin çoğalması kötü niyetli kişilerin daha çok kişiye alışmasına neden olmaktadır. Bu yöntemlerden en çok bileni ise iFrame yöntemiyle sitelere kendi istedikleri kodları yerleştirmeleridir.

İFrame kodu internet sitelerine genelde Ftp adresine bağlanan kişilerin bilgisayarlarında ki bir virüs ile veya internet sayfamızın sisteminde bulunan bir açıktan sayfalarımıza eklenebilir. Bu kod genelde 1×1 ebatlarında bir frame olmakla beraber boyutu küçük olduğu için site sahibi bile anlamayabilir. Aşağıda buna örnek bir kod görebiliriz.

“<iframe src=”http://bilinmeyensiteadresi″ width=1 height=1 style=”visibility:hidden;position:absolute”></iframe>”

 

Yukarıdaki bu kodu gördüğümüz zaman ve biz sitemize eklediysek sistemimizde bir açık vardır veya bilgisayarımıza bulaşmış bir virüs vardır.

 

Peki bu kod ne işe yarar?

Burada kişi kendi sitesine yönlendirme yaparak kendi sayfasına hit kazandırabilir bu en masum olanıdır. Kişi siteye giren ziyaretçilerin bilgisayarlarına botnet veya benzeri programlar yükleyebilir. Kendi sitesine ziyaretçi kazandırırken Google gibi arama motorlarının botları sitelerin kodlarını tararken bunları yakalar ve sitenize giden ziyaretçilere zararlı site uyarısı verir ve sitenizin ziyaretçi sayısında çok fazla kayıp yaşanabilir.

 

İframe Virüsü nasıl temizlenir?

 

Virüs olduğunu tespitimizden sonra yapmamız gereken web sitemizin dosyalarını ve bilgisayarımızı en güncel (varsa lisanlı) virüs programıyla tarama yapmamız ve hatta gerekirse birden fazla virüs programlarıyla taramalıyız.

 

İnternet web sitemizin dosyalarında tarama yaparak iframe kodlarına bakmalıyız kodlar varsa hemen silmeliyiz şayet bilgisayarımızı temizlemeden kodları temizleyip silmeye çalışırsak aynı sorun kendi kullandığımız bilgisayarımızda ise anında otomatik olarak virüslü kodlar aynı bütün sayfalara eklenecektir.

 

En etkili çözümlerden birisi ise crackli olarak bilinen illegal yollarla düzenlenmiş programlardan uzak durmalıyız. Unutmayalımki Bu iframe virüsü temizleme programlarınında bize tavsiye edenlerin hacker olduklarını ve kesinlikle bu işten kendilerine bir menfeat çıakrdıklarını aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

Web Sitemize erişim sağlayan şifrelerini değiştirmeliyiz eğer sitemize kodları ekleyen Ftp şifrelerimizi ikinci veya ücüncü bir kişi tarafından bilindiği ortaya çıkıyorsa acilen ftp vb şifreleri hemen değiştirmeliyiz.

 

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra eğer sitemizin kesin olarak virüslerden arındığına emin olduğumuzda yapmamız gereken şey hemen Google Webmaster Tools web yönetim kısmına girerek arama trafiği ve manuel işlemler kısmından yeniden değerlendirme isteğinde bulunmak olucaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Google Sitemap Nasıl yapılır? ve İndexletilir? başlıklı makalemizde sitemap, sitemap generator ve google sitemap hakkında bilgiler verilmektedir.

29 Aralık 2016
2.627 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Ahmet dedi ki:

    makale oldukça yararlı bizde sitemizde benzer bir virüsle karşılaşmış ama googleye yansımadan silmiştik. yerimlerime ekledim. başımıza gelirse kullanırız.

  2. Mustafa dedi ki:

    Bunun yanı sıra wordpress sistemlerde kaynağını bilmediğim bir hacklink durumu ile karşılaşıyorum son günlerde. Muhtemelen iframe gibi bilgisayar kaynaklı bir şekilde yansıyorlar sitelere. İndex dosyalarını sıkça kontrol etmekte fayda var.

BİR YORUM YAZIN

Open chat
1
Merhaba
Powered by