+90 535 297 51 48

Sosyal Medyada Biz}

Google News Kayıtlı Haber Tanıtım Kampanyası
SEO Firması olarak Sosyal medya mavi tık, Marka ve ürün tanıtımı için 1000 den fazla Google news ve dmoz kayıtlı Yüksel hitli Türkiye'nin En büyük Kaliteli haber sitelerinden tanıtım yazısı ve tanıtım paketleri fırsatını kaçırmayın, Tanıtım yazısı'nı paket olarak alıcaksanız lütfen bizim ile iletişime geçin..Çok kısa süreli kampanya için. Aşağıdaki TÜMÜNÜ GÖR bağlantıyı tıklayın.
TÜMÜNÜ GÖR

E-Ticaret Siteleri için 100 SEO Önerisi

E-Ticaret Siteleri için 100 SEO Önerisi

E-Ticaret SEO Nedir

Makalemizde E-Ticaret sektöründe sıkça karşımıza gelen, SEO uyumlu olarak bildiğimiz ve “%100 SEO Uyumlu” olarak tanıtılan paketler, temalar ve şu anda işlem gören referans siteler ile inceleyeceğiz. Bu inceleme içerisinde sitelerin gerçek müşterilerinin 2 – 3 adet sitesi incelerek cevaplar ve analizler hazırlanacak, var olan hizmet paketleri göz önünde bulundurulmayacaktır.

SEO uyumlu E-ticaret sitesi

Size göre “%100 SEO Uyumlu” dediğimizde aklınıza ne gelir diye sorduğumuzda “SEO konusunda iyi yapılandırılmış, kodsal ve içeriksel olarak site sahibine yardımcı olan ve doğal olarak arama sonuçlarına kolay olarak yansıyabilen, SEO çalışması yapıldığında da tepkiyi hızlı olarak gösterebilen, yeni nesil kodlamalarla yapılmış bir sistem” diyebilirsiniz. Gerçek araştırmalara baktığımızda ne kadar da olsa bu durumu göz önünde bulunduramayacağız. Ayrıca bu sistemin arama motoru botları tarafında çok iyi anlaşıldığı gerçeğini de söylediğinizi duyar gibiyiz.

E-Ticaret Sitelerinde %100 SEO Kontrolü

Meta etiketleri ile desteklenip bir kaç kısayol etiketi ile “%100 SEO uyumlu E-Ticaret” demek açıkçası mantıksal olarak yanlış olacaktır. Ayrıca E-Ticaret sistemleri tam olarak gizli olduğundan dolayı E-Ticaret firmalarının hostinglerinde barınmaktadır. Bu durumda hosting bilgileri ve tepkileri de kontrol edilecektir.

Bu incelememizde;

IdeaSoft, KobiMaster, PlatinMarket, Bilginet(HemenAl), NeTicaret, Tsoft, Ticimax sitelerini inceleyeceğiz. Bu incelemede SEO unsuruna etki eden tüm özellikler araştırılacaktır.

Aranan özellikler ise SEO URL (SEF links), Canonical, Index URL Yapısı, Site Açılış Hızı, Sayfa Görselliği, Sosyal Medya Uyumu, Ürün Görselleri, Ürün Sayfası, Eski Nesil Kodlar ve Kodların Kullanımı, GZIP, Headings, Robots ve Sitemap dosyaları kontrolü olmaktadır.

IdeaSoft E-Ticaret Sistemleri

Firmaya ait referans sayfalarından ön sayfalardan arınıp arka sayfalara doğru gittiğimizde herhangi bir site sayfasını açtık.

SEO URL konusunda siteyi kontrol ettiğimizde büyük harf, virgül ve “LA” içeriğine sahip, her kategoriye ID veren bir yapı ile karşılaştık. Bu yapı ne yazık ki SEO URL yapısına uygun değildir. URL’lerin anlamsal olması SEO’ya uygun URL içerikler olduğu anlamına gelir. Ayrıca karakter kodlamaları tıpkı domain adresindeki gibi küçük harflerle, ayrıştırılarak yapılmalı ve bu yapı tam olarak sitenin yapısına destek vermelidir.

Canonical etiketi SEO konusunda çok büyük bir öneme sahiptir. Her sayfanın (etiket dahil) özel bir kanonik yapıya sahip olması gereklidir. Bu yapı sitenin aynı/benzer sayfa görüldüğünde DUPLICATE CONTENT içeriğine maruz kalmaması için geliştirilmiş ve siteye büyük katkı sağlayan bir yapıdır ve bu yapı ise sitede kullanılıyor. Her sayfanın canonical etiketi kendisini işaret ediyor.

Index URL yapısında ise URL sonuna “index.asp – index.php” gibi içerikler konulduğunda eğer yönlendirme varsa bu site kalitesi için önemlidir. Ayrıca “www” ekinin de yönlendirmesi önemlidir. Sitede “www” yönlendirmesi vardır Ayrıca “index.asp” yazdığımızda 404 hata kodu döndürerek kullanıcıyı istediği sayfaya ulaşmasını sağlayan bir yapıda kullanılmıştır.

Site açılış hızı Google Pagespeed Insights ile ölçülmektedir. Mobil hızı 20/100 Masaüstü hızı 87/100 olarak görülmüştür. Bu durum mobil site hızına önem vermediklerini ve SEO açısından yanlış bir çalışma gerçekleştirdiklerinin göstergesidir.

Sayfa görselliği yeterli olabilecek fakat doyurucu olarak görülmemiştir. Tema farkı olacağından dolayı bu konuda yorum yapmak doğru olmaz fakat ana sayfada olan tüm resimlerde “alt” ve “width – height” etiketi yoğunluk olarak bulunmamaktadır.

Sosyal medya uyumu kontrol edildiğinde ise sayfa yapısında “og:property” içeriğiyle karşılaşılmıştır. Kodlar yanlış kullanılmış olsa dahi (XHTML 4.0) fayda sağlayacak özellikler yer almaktadır.

Ürün sayfası incelendiğinde bir kullanıcının arayacağı her şey açıkçası mevcut. Farklı resimler, resmin üstüne geldiğinde olan zum, ürün açıklaması, yorumlar ve benzer ürünler gibi onlarca şey sunulmuş. Bu kullanıcı açısından iyiye işarettir.

GZIP ise özellikle ticari sitelerde kullanılması gereken en önemli etkenlerden biridir. İçeriği %80 oranında sıkıştırarak kullanıcılara daha hızlı açılan bir site sunmaktadır. IdeaSoft gzip sistemini kullanmaktadır.

Headings etiketleri (H1 – H2 – H3 – H4) her sitede kullanılması gereken bir hiyerarşi yapısıdır. Site kontrol edildiğinde (IdeaSoft tasarımı – kullanıcı arasında değişken) yanlış headings etiketi kullanımına rastlanmıştır.

Robots ve sitemap dosyaları ise kolayca oluşturulabilen ve sürekli kendini güncelleyebilen bir sistem yada manuel olarak değiştirilebilen içeriğe sahip olması gereklidir. Sistem içerisinde robots.txt dosyası ve sitemap.xml bulunmuştur.

IdeaSoft sistemine bu konuda 100 üzerinden 40 Puan veriyoruz.

PlatinMarket E-Ticaret Sistemleri

SEO URL yapısı incelendiğinde reklam olarak yada özel yapı belirginliği açısından “pmk-23” gibi bağlantılara rastlanılmıştır. Bu bağlantı açılımı olarak “platinmarket-kategoriID” diyebiliriz. Bağlantı istenildiği gibi kullanılmış ve kategori içerisinde reklam geçse dahi bu yapı değişmemiştir.

Canonical yapısı incelendiğinde PlatinMarket sisteminde de Canonical yapı kullanılmıştır

Index URL yapısı incelendiğinde sitede “www” yönlendirmesi bulunmaktadır fakat URL sonuna “index.asp” etiketi koyduğumuzda direkt olarak hata sayfasına yönlendiriyor. İkinci bir kontrolde de “default.asp” yazdığımızda bu sayfaya ulaşabiliyoruz. Bu durum da DUPLICATE CONTENT sorununa neden olmaktadır. Ayrıca “/anasayfa” gibi bir URL de bulunmaktadır.

Site açılış hızı  Mobil olarak 73/100 olarak ölçülen sitenin masaüstü hızı ise 84/100 olarak görülmüştür.

Sayfa görselliği konusunda sade ve güzel bir yapıya sahiptir diyebiliriz fakat E-Ticaret sitelerinde sıkça karşılaştığımız tema uyuşmazlığını anımsatan içerik farklı, footer kısmı farklı olarak görünmüş, ne kadar sıralı bir dizim olsa da ana sayfada ürünleri barındıran kutular büyük, içerisindeki görseller ise kutulara göre küçüktür.

Sitede sosyal medya uyumluluğuna dair bir kod bulunmamıştır.

Ürün sayfalarını incelediğimizda sepete ekle ve hemen al gibi butonlardan sosyal medya hesaplarına, ürün yorumlarından ürün açıklamalarına kadar her şey düşünülmüş.

GZIP kontrolü yapıldığında sitede GZIP sıkıştırmaya rastlanılmamıştır.

Headings etiketlerinden sadece H1 görülmüş ve ilgili sayfanın adını taşıdığı fark edilmiştir.

Sitede Robots.txt ve Sitemap.xml olması gerektiği gibi kullanılmıştır.

PlatinMarket sistemine bu konuda 100 üzerinden 45 Puan veriyoruz.

KobiMaster E-Ticaret Sistemleri

SEO URL yapısı sitede tam anlamıyla oturmuş bir sistemdedir. KobiMaster doğru URL yapısını tam anlamıyla siteye oturtmuştur ve gayet güzel kullanılmıştır.

Canonical yapı kontrol edilmiş ve kullanıldığı fark edilmiştir. Ancak canonical URL sonlarında slash(/) ile sonlandırılmamış.

Index URL yapısı kontrol edildiğinde sitede “www” yönlendirilmesine rastlanmış fakat “index.html” gibi yapılar kontrol edildiğinde 404 sayfası ile karşılaşılmıştır. Ayrıca sitenin default sayfası “/KMDefault.aspx” olarak görünmektedir.

Site açılış hızı test edildiğinde mobil hız 11/100 masaüstü hızı ise 56/100 olarak görülmüştür. Bu değer ne kadar hızlı olursa site sağlığı açısından o kadar iyi olacaktır.

Sayfa görselliği konusunda güzel bir tasarım bulunmakta, içeriklerde de ürünlere ait bilgiler ve yeterli büyüklükte görseller ile açıklamalar bulunmaktadır. Bu konuda da sabit bir ayar olsa bir üründe kısa diğer bir üründe biraz daha uzun görünme durumu ortadan kalkmış olurdu fakat görsellikte bir sorun görülmemiştir.

Sosyal medya uyumluluğu konusunda herhangi bir kod görülmemiştir.

Ürün sayfası kontrolünde ise biraz içerikten birazda sosyal medya paylaşımı konusundan içerikler yetersiz kalmış görünüyor. Ekstra olarak ürün indirimini göze vuracak şekilde yapmaları ilgi çekici olmaktadır.

GZIP yapısı sitede kullanılmaktadır.

Headings etiketleri kontrolü yapıldığında sitede H1 ve H2 ye rastlanmış ve doğru kullanım gerçekleştirilmiş.

Sitede Robots.txt ve Sitemap.xml dosyası olması gerektiği gibi kullanılmıştır.

KobiMaster sistemine bu konuda 100 üzerinden 30 Puan veriyoruz.

Bilginet (HemenAl) E-Ticaret Sistemleri

SEO URL yapısını incelediğimizde sanki zorla yazdırılmış “kategori-kategoriID-urun-adi” olarak içerikler görülmekte fakat unutulan “catinfo.asp?cid=1” bağlantılardan da bilgi vermek isteriz. URL ve link yapısı konusunda sistem yetersiz görülmüştür.

Sitede Canonical içeren Kanonik URL yapısına rastlanmamıştır.

Index URL yapıları kontrol edildiğinde sitede üzücü bir durum olarak “www” yönlendirilmesi bulunmamakta ve “default.asp” olarak sitelere giriş yapılabilmektedir.

Site açılış hızı test edildiğinde iyi denilebilecek bir sonuç görülüyor. Mobil açılış hızı 42/100 olan sitenin masaüstü açılış hızı 75/100 olarak görünmektedir.

Sayfa görselliği kontrol edildiğinde genel olarak normal bir yapıya sahip. Bir tasarımcı yardımıyla da görseller sonradan sisteme entegre edilebilir olarak görünüyor. Basit haliyle biraz elden geçmesi gereklidir.

Ürün sayfası incelendiğinde her buton eklenmiş fakat sosyal medya paylaşımları görülmüyor. Ayrıca ürün sayfası o kadar sık bir yapıda ki neredeyse her şey birbiri içine girmiş gibi görünüyor.

GZIP testinde ise sitede GZIP sıkıştırılmasının kullanıldığı görülmüştür.

Sitede Headings etiketlerinin kontrolü yapıldığında 1 adet H1 27 adet H2 ve 1 adet H3 görülmüştür.

Robots.txt ve Sitemap.xml testinde de sitede bu dosyalara düzenli bir şekilde rastlanılmıştır. Site haritasının yeri botlara kolaylık olması açısından robots.txt dosyasında belirtilmiştir.

Bilginet (HemenAl) sistemine bu konuda 100 üzerinden 35 Puan veriyoruz.

NeTicaret E-Ticaret Sistemleri

SEO URL yapıları incelendiğinde “/asp/group/2599/” olarak bir içerik görülüyor. Bu yapı URL yapısını fazla uzatmakta ve URL de büyük-küçük harf kullanılmaktadır.

Canonical yapı test edildiğinde kanonik URL yapısına rastlanmamıştır.

Index URL yapısı test edildiğinde alakasız bağlantılara ulaştık. Bu bağlantılar SEO açısından tavsiye edilmiyor. Sitede de “www” yönlendirmesi bulunmamaktadır.

Site açılış hızları kontrol edildiğinde mobil hız 8/100 masaüstü ise 56/100 olarak ölçülmüştür.

Sayfa görselliği konusunda siteyi beğenemedik.

Sosyal medya uyumluluğu testinde ise sosyal medya’da yardımcı olacak “og:title” gibi kodlara rastlanmamıştır.
Ürün görselleri de ana sayfada olduğu gibi kategori sayfalarında da yeterli büyüklükte ve açıklamalar mümkün mertebe dikkat çekicidir.

Ürün sayfaları kontrol edildiğinde ise ana sayfadaki kalite ne yazık ki ürün sayfasında görünmemektedir. Çok dar, sıkıştırılmış ve çok küçük görsellerle kampanya bildirimleri yer alıyor. Bu içerikleri zenginleştirmek ve göze görülür şekilde büyütmek daha mantıklı olacaktır.

Nesli hitap eden kodlar kontrol edildiğinde sitede Inline CSS, Inline JavaScript hatta table kodları dahi kullanılmış. Bu kodların kullanımı siteyi yavaşlatacak ve site kod kalitesini düşürecektir.

Sitede GZIP kullanılmaktadır.

Headings etiketleri kontrol edildiğinde 1 adet H1, 12 adet H2 ve hiç H3 görülmemiştir.

Sitede Robots.txt dosyası bulunmakta fakat sitemap.xml gibi önemli bir dosya bulunmamaktadır.

NeTicaret sistemine bu konuda 100 üzerinden 20 Puan veriyoruz.

TSoft E-Ticaret Sistemleri

SEO URL yapısını incelediğimizde sitede arama sorgularından oluşan kategori içerikleri de dahil olmak üzere doğru URL yapısı kullanıldığını görmekteyiz.

Canonical yapı kontrol edildiğinde sitede bu yapı bulunmuştur ve SEO için çok büyük öneme sahiptir.

Index URL yapısı test edildiğinde olumsuz olarak “index.php” uzantısı kalıcı yönlendirme ile ana sayfa işaret edilmiştir. Haricen “www” yönlendirmesi sitede bulunmaktadır.

Site açılış hızı mobilde 31/100 masaüstünde ise 90/100 olarak görülmüştür.

Sayfa görselliği kontrol edildiğinde kullanıcıyı doyurabilecek içerik mevcut fakat çoğu siteden alıştığımız büyük kutular ve küçük resimler görünüyor. Bu ürünü öne çıkarmayacaktır.

Sosyal medya uyumu için kodsal yapıya bakıldığında “og:description” gibi sosyal medya paylaşımlarında destek verecek içeriğe rastlanmıştır.

Ürün görselleri de bahsettiğimiz üzere kaliteli fakat küçük olarak kutulara yapılandırılmıştır.

Ürün sayfasında bir insanın arayacağı her şey ayrı ayrı yerlere koyulmuş ve yeterli büyüklüğe sahip içeriklerle desteklenmiştir.

Eski nesil kod kullanımı konusunda sitede Inline CSS ve Inline JavaScript kullanılmıştır ve bir kaç yerde “table” etiketi bulunmaktadır.

Sitede GZIP sıkıştırma kullanılmaktadır.

Headings etiketleri kontrol edildiğinde doğru bir yapı kullanılmış.

Sitede Robots.txt ve Sitemap.xml dosyaları doğru olarak kullanılmıştır.

TSoft sistemine bu konuda 100 üzerinden 60 Puan veriyoruz.

Ticimax E-Ticaret Sistemleri

SEO URL yapısını kontrol ettiğimizde “/kategori/urun-adi/ID/” olarak bir yapı görülüyor. Kategori ve ID nin ortadan kalkması siteye fayda sağlayacaktır.

Canonical yapı sitede bulunmamaktadır.

Index URL yapısı incelendiğinde “default.aspx” ile karşılaşılmıştır ayrıca sitede “www” yönlendirmesi yoktur. Sitenin 404 sayfası da bulunmuyor.

Site açılış hızı mobilde 40/100 masaüstünde ise 88/100 olarak ölçülmüştür.

Sayfa görselliği ise sayfada yeteri kadar büyük kutular ve görseller bulunmaktadır. Siteye giren kişileri tutacak içeriklere sahip görseller bulunmaktadır.

Sitenin sosyal medya uyumu bulunmamaktadır.

Ürün görselleri ise ana sayfada belirtildiği üzere yeterli büyüklükte ve ürünler yeteri kadar sergilenmektedir. Ayrıca ayrı bir kutuda tam resim görülmesi güzel bir etkendir.

Ürün sayfasında da yeteri kadar özellik bulunmaktadır fakat görselin üzerine geldiğinde küçük bir kutuyla çok büyük detayları göstermesi resim küçük olduğunda istenilmeyen bir görüntü çıkarmaktadır.

Sitede GZIP sıkıştırma kullanılmamaktadır ve bu büyük bir SEO etkenidir.

Headings etiketleri kontrol edildiğinde hiç H1 bulunmamış, 1 adet H2 etiketi ve 5 adet H3 etiketi görülmüştür.

Robots.txt ve Sitemap.xml dosyaları olması gerektiği gibi kullanılmıştır.

TSoft sistemine bu konuda 100 üzerinden 40 Puan veriyoruz.

Evet arkadaşlar %100 SEO uyumlu olarak slogan gördüğümüz, sizlere sadece panelde düzenleyebileceğiniz bir alan sağlayan sistemlerin sağlık durumlarını beraber inceledik. Burada yapmış olduğumuz inceleme kesinlikle firmaların marka bilinirliğini karalamak değil, SEO konusunda hangi firmaya ait sitelerin müşterilerine sunduğu sistemler hakkında bilgi vermektir.

Eğer tercih yapmak istiyorsanız, SEO URL ve içerik konusunda hem basit, hemde kullanıcılara hitap edecek tasarıma ve kolaylığa sahip bir site için KobiMaster, site içi yapıda destek ve tarafınızdan yapılacak ufak düzenlemelerle iyi bir E-Ticaret sistemi istiyorsanız TSoft sistemi size daha iyi hizmet verebileceğini düşünmekteyiz.

Diğer bir taraftan da özet olarak yayındaki tüm E-Ticaret sistemlerinin SEO uygunluğu vasat durumda diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Web Tasarım Hizmeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

09 Aralık 2019
1.653 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Open chat
1
Merhaba
Powered by